آموزش, دانستنی ها

آموزش نورپردازی ساختمان و 21 ایده جدید

نورپردازی داخلی ساختمان 21 ایده جهت نورپردازی پذیرایی،اتاق خواب و دکوراسیون داخلی

نورپردازی داخلی ساختمان صرفا به معنای تامین نور مورد نیاز برای یک محیط نیست، بلکه به معنای ایجاد فضای مناسب با به کارگیری دانش نورپردازی و علم روانشناسی رنگ و نور برای ایحاد محیطی سالم‌تر و هماهنگ تر، با زیبایی بیشتر می‌باشد. در ادامه این مطلب کوشیده ایم که به صورت اصولی و کامل تمامی مطالب مربوط به نورپردازی داخلی ساختمان را برای شما توضیح دهیم و  21 ایده جدید را در این زمینه به شما معرفی کنیم و به شما اطمینان میدهیم که با خواندن این مطلب اطلاعات کافی در خصوص نورپردازی داخلی فضا هیا مختلف منزل مانند پذیرایی، آشپزخانه و اتاق خواب به دست خواهید آورد.

همچنین لازم است در ابتدا بگویم که نورپردازی فضای داخلی ساختمان دارای اصولی است که رعایت آن‌ها سبب بهبود کیفیت نورپردازی و موازی با آن داشتن حس بهتر افراد حاضر در محیط ساختمان می‌شود در این مقاله قصد داریم به جنبه‌های مختلف نورپردازی و ایده‌های نو در این حوزه بپردازیم.

 1. راهنمای عناوین مقاله

  نقشه روشنایی آپارتمان خود را بچینید.

هرساختمان می‌بایست دارای یک نقشه روشنایی برای ساختمان باشد تا میزان نور مورد نیاز هر فضا بر حسب لوکس در آن مشخص شده باشد. این نقشه زمانی که بحث نورپردازی اصولی مطرح باشد بسیار کاربردی و مهم می‌باشد پس پیش از هر اقدام و اجرا در خصوص نورپردازی درصدد تهیه این نقشه بر آیید. لوکس واحد شونایی سطح می‌باشد و یکای آن لومن بر متر مربع است. با دردسترس بودن این نقشه مشخص می‌شود در چه فضایی چه مقدار شار نوری مناسب است تا کافی و استاندارد باشد.

جهت اطلاعات بیشتر مقاله طراحی روشنایی ساختمان را مطالعه فرمایید.

نقشه روشنایی آپارتمان

 

 1. استفاده از ایده های جدید در نورپردازی سقف

نورپردازی سقف

نورپردازی سقف مقوله گسترده‌ای است که تا حد زیادی به کانسپت کلی معماری خانه باز می‌گردد؛ به عنوان مثال اگر محل تحت نورپردازی فضایی کوچک است و قرار است به گونه ای نورپردازی شود که بزرگ تر به نظر برسد، می‌توان با استفاده از نور مخفی سقف و تابش آن به گوشه‌های سقف مرزبندی را از بین برد و فضایی به ظاهر بزرگ‌تر ایجاد کرد.

البته اگر به نورپردازی سقف و اصول آن و ایده‌های مختلف مربوط به آن علاقمند هستید،مقاله نورپردازی سقف را حتما ببینید.

 

 1. توجه به نورپردازی دیوار پذیرایی

نورپردازی دیوار پذیرایی

یکی از سبک‌های پرطرفدار در نورپردازی سالن پذیرایی به نام قانون چهار گوشه مطرح شده است. به این صورت که اگر پذیرایی شما دارای چهار دیوار یا سمت است، حتما باید سه سمت آن روشن باشد و یکی از این روشنایی‌ها هم به وسیله خاصی تابش کند که این وسیله می‌تواند یک گلدان بزرگ باشد یا یک کنسول یا هر چیز دیگر. این شکل نورپردازی مسبب ایجاد فضایی دلپذیر می‌شود که افراد را به گذراندن وقت در سالن پذیرایی خانه راغب می‌کند.

 

 1. توجه به نورپردازی سرویس بهداشتی

نورپردازی سرویس بهداشتی

سرویس بهداشتی از نقاطی است که ممکن است نورپردازی آن جدی گرفته نشود اما بسیار با اهمیت می‌باشد، یکی از بهترین ایده‌ها برای نورپردازی این محل استفاده از تکنیک نور مخفی با استفاده از ریسه‌های ضد آب LED SMD است که در سال‌های اخیر نیز بسیار آز آن استقبال شده است.

همچنین میتوانید از مهتابی دیواری برای سرویس بهداشتی استفاده کنید.

 

 1. جدید ترین سبک نورپردازی آشپزخانه

جدید ترین سبک نورپردازی آشپزخانه

آشپزخانه قلب هر خانه است. از این روی اهمیت به تمام بخش‌های آن اعم از کابینت‌ها، سقف، کف و از همه مهم تر نورپردازی خالی از لطف نیست.

در چند سال اخیر اکثر کارشناسان نورپردازی، برای دیزاین آشپزخانه از نور‌های مخفی در زیر کابینت‌ها و همچنین داخل کشو‌ها استفاده می‌کنند که این امر سبب سهولت کار در آشپز‌خانه برای افراد می‌شود و همین موضوع سبب محبوبیت و ماندگاری این تکنیک است.

مهتابی دیواری 120 سانت آریاترانور  میتواند در تزئین دکوراسیون بسیار کاربردی باشد.

یکی دیگر از ایده‌های نو در نورپردازی آشپزخانه استفاده از چراغ‌های هالوژنی یا چراغ‌های سقفی گرد توکار است که نور را با شار نوری بالا به سوژه‌ها می‌تاباند.

 

 1. نورپردازی ملایم در فضای داخلی منزل

نورپردازی ملایم

در هر فضایی از خانه باید توجه داشته باشید که بهترین سبک نور پردازی به کار گیری از رنگ‌‌های ملایم است؛ نور پردازی با رنگ‌های تند و خشن بر طبق داده‌های روانشناسی موجود بر روان افراد تاثیرات منفی به جای می‌گذارد و موجب زودرنجی و خشم در افراد می‌گردد.

پس بهترین ایده برای نورپردازی هر بخش استفاده از چشمه‌های نوری، با رنگ نور ملایم و لطیف است.

 

 1. نورپردازی تاکیدی

نورپردازی تاکیدی

برای بیشتر به چشم‌ آوردن عناصر دکوراتیو موجود در خانه بهترین گزینه استفاده از نورپردازی تاکیدی می‌باشد. با استفاده از این تکنیک ناخداگاه چشم افراد به سمت سوژه باز می‌گردد و توجه به آن قسمت تا حد زیادی بیشتر خواهد شد

از محصولات پرکاربرد در این متود نیز می‌توان به لامپ‌ هالوژنی اشاره کرد. اگر علاقمند هستید تا بیشتر در خصوص این لامپ‌ها بدانید مطالعه مقاله معرفی جدیدترین لامپ و چراغ هالوژن پیشنهاد ما به شماست.

 

 1. تفکیک فضا با نورپردازی

تفکیک فضا با نورپردازی

هنگامی که بخواهید به عنوان مثال فضای نشیمن را از پذیرایی جدا کنید و در عین حال از هیچ مانع فیزیکی نیز استفاده نکنید می‌توانید با استفاده از تابش متفاوت نور و یا استفاده از منبع‌های نوری مختلف این نیاز را براورده سازید و موفق به جدا سازی فضا‌ها بدون هیچ مانعی شوید.

اگر قصد جداسازی نشیمن از پذیرایی را دارید، از آن‌جایی که نشیمن فضایی خودمانی تر و گرم تر دارد بهتر است در آن از لوستر‌هایی ساده و کم زرق و برق استفاده کنید اما در قسمت پذیرایی سالن می‌توانید با استفاده از چراغ هالوژن سقفی، پنل ال ای دی و همچنین لوستر‌های لوکس فضا را از حالت خودمانی خارج و رسمی تر نشان دهید.

 

 1. نورپردازی دکوراسیون داخلی با نور مخفی

در هر نقطه از خانه که احساس کردید بی روح و کم جذابیت است این عنصر به کمک شما خواهد آمد، نور مخفی در تمام قسمت‌های خانه قابل استفاده است و اگر درست و اصولی از آن استفاده شود ظاهری با شکوه برای هر بخش خانه شما خواهد ساخت.

 

 1. نورپردازی دکوراسیون داخلی با استفاده از نور طبیعی در روز

نورپردازی دکوراسیون داخلی با استفاده از نور طبیعی در روز

نورپردازی دکوراسیون داخلی که تنها با چشمه‌های نور مصنوعی انجام شود هرگز به گرد نور پردازی‌های تلفیقی نور طبیعی و مصنوعی نخواهند رسید؛ هرچه هم از بهترین چشمه‌های نور و بهترین چراغ‌ها استفاده کنید نمی‌توان از تاثیر نور خورشید در زیبایی خانه چشم پوشی کرد. علاوه بر این که در جذابیت دکوراسیون خانه تاثیر به سزایی دارد با توجه به تحقیقات انجام شده در این حوزه مشخص شده است روزانه دریافت 15 دقیق نور آفتاب برای تمامی افراد مفید و ضروریست.

 1. تامین نور پذیرایی با لوستر در نورپردازی داخلی

با توجه به نوع دکوراسیون معماری منزل خود، میتوانید لوستری هماهنگ با آن خریداری کنید و با نصب آن هم تامین نور را انجام دهید و هم به عناصر دکوراتیو خانه بیافزایید. وجود لوستر در سقف سبب می‌شود خالی بودن سقف به چشم نیاید و دکوراسیون ظاهری همگن تر به خود بگیرد.

لامپ لوستری آریاترانور جهت تامین نور پذیرایی با لوستر میتواند بسیار مناسب باشد.

 

 1. ایجاد نور متمرکز در سالن

وجود نور متمرکز در سالن

توجه داشته باشید که حتما لازم نیست تمامی چشمه‌های نوری به سقف متصل شده باشند، خوب است برخی از آن‌ها نیز به صورت پایه دار مثل آباژور‌هایی که امروزه در طرح‌های مختلف موجود می‌باشد به صورت استاده بر روی زمین قرار بگیرند. وجود این نوع چشمه‌های نور که نور را به صورت متمرگز به نقات خاصی می‌تابانند به خصوص در فضا‌هایی مثل فضای اتاق نشیمن، جوی دوستانه و صمیمی را برای افراد تداعی می‌کند

.

 1. نورپردازی پذیرایی خانه قدیمی را متفاوت انجام دهیم.

نورپردازی پذیرایی خانه قدیمی

در نورپردازی خانه‌های قدیمی وجود 3 عصر بسیار تاثر گذار و تا حدی ضروری است.

1. نورپردازی عمومی، مث لوسترها و روشنایی‌های سقفی

2. نورپردازی متمرکز به وسیله چراغ‌های ترومیزی

3. نورپردازی محیطی به همراه نور‌های تزئینی مثل شمع و …

همچنین در این دست اماکن استفاده از آیینه‌ها و سطوح براق را فراموش نکنید زیرا تاثیر بالایی در با شکوه ساختن محیط دارند.

 

 1. رنگ و جهت قرار گیری چشمه‌های نور در نورپردازی داخلی

جهت قرار گیری چشمه‌های نور نباید به گونه ای باشد که به چشم افراد حاضر در محیط اسیب برساند و سبب خیرگی چشم یا سردرد افراد گردد. رنگ محصولات روشنایی استفاده شده نیز حتما باید با توجه به مبلمان محل اتخاب شود، به عنوان مثال اگر مبلمان غالبا تیره رنگ بود باید از تناژ رنگی در نورپردازی استفاده شود که رنگ زرد در آن غالب است.

 

 1. نورپردازی اتاق کودک مهم است.

نورپردازی اتاق کودک

کودکان حساس ترین اعضای هر خانواده هستند و حتما باید به نورپردازی محلی که آن‌ها قرار است مدت زمان نسبتا طولانی را در آن سپری کنند، توجه ویژه‌ای اعمال گردد. این حساسیت نه تنها برای نوع و روش نور پردازی بلکه هنگام خرید محصولات روشنایی نیز باید وجود داشته باشد. چشمه‌های نوری قایل استفاده در نورپردازی اتاق کودکان حتما باید فاقد هرگونه اشعه فروسرخ یا فرابنفش باشدو همچنین از کیفیت بالایی برخوردار باشد.

در نورپردازی اتاق کودک بهترین ایده برای تامین روشنایی استفاده از چشمه‌های نور مختلف با رنگ نور هماهنگ با مبلمان اتاق کودک است.

 

 1. نور مخفی اتاق خواب را درست انتخاب کنبد.

نور مخفی اتاق خواب

اتاق خواب عموما محل استراحت افراد می‌باشد و بهتر است از به کارگیری نور‌هایی با رنگ تند و خشن در آن امتناع شود تا آرامش و لطافت در فضای اتاق به خوبی احساس شود. نور مخفی در اتاق خواب می‌تواند بهترین گزینه برای تابش غیر مستقیم نور باشد تا هم جلوه تزئینی داشته باشد و هم از لحاظ عدم ایجاد بی‌خوابی با ایجاد سردرد به کمک شما بیاید.

 

 1. توجه به نورپردازی کنار تخت در نورپردازی داخلی

نورپردازی کنار تخت

قرار دادن یک چشمه نور در کنار تخت خواب بسیار کاربردی و درست است و امروزه به روش‌های مخلفی می‌توان این نیاز را برطرف سخت؛ گاهی باکس نور مخفی در کنار یا بالای تخت قرار داده می‌شود و گاهی هم با استفاده از چراغ شب‌خواب یا آباژون این نیاز برطرف می‌شود.

 

 1. استفاده از ریسه ال ای دی در نورپردازی اتاق خواب مدرن

نورپردازی اتاق خواب مدرن

در اتاق‌خواب‌های مدرن همواره اولین گزینه استفاده از ریسه‌های ال ای دی و ترجیحا ریسه‌های LED SMD است که در طیف رنگی گسترده ای موجود می‌باشد و به همه حالت قابل نصب است. با قرار دادن این ریسه بر روی سقف و شکل دادن آن به سلیقه خود می‌توانید اتاقی مینیمال یا مدرن برای خود بسازید.

 

 1. نورپردازی اتاق خواب به سبک کلاسیک

نورپردازی اتاق خواب کلاسیک

اتاق‌خواب هایی که کانسپت معماری آن‌ها کلاسیک است غالبا دارای مبلمانی به رنگ تیره هستند در این اتاق‌ها قرار داردن یک لوستر کلاسیک و نسبتا پرزرق و برق یا چراغ‌ سقفی توکار می‌تواند گزینه مناسبی باشد که سبک کلاسیک را به خوبی به تصویر بکشد.

 

 1. نورپردازی اتاق خواب دخترانه را متفاوت انجام دهید.

نورپردازی اتاق خواب دخترانه

اتاق‌ خواب‌های دخترانه اکثرا دارای رنگ غالب صورتی یا رنگ‌های روشن هستند، پس بهتری رنگ برای نورپردازی این اتاق‌ها رنگ‌های روشن می‌باشد و دارای درصدی رنگ سفید است.

در نورپردازی اناق دخترانه نمی‌توان از نورپردازی ترکیبی در قسمت‌هایی مثل آیینه و کنسول یا کتابخانه صرف نظر کرد چون تا میزان زیادی جلوه آن را زیبا تر خواهد کرد.

 

 1. نورپردازی اتاق خواب پسرانه را متفاوت انجام دهید.

نورپردازی اتاق خواب پسرانه

اتاق‌های پسرانه برخلاف دخترانه‌ها عموما دارای رنگ‌های تیره هستند و بر همین اساس بهترین رنگ نور نیز باید به نسبت آن انتخاب شود. از اجزای ثابت موجود در نورپردازی اتاق پسرانه ریسه‌های ال ای دی به رنگ آبی یا سرمه‌ای می‌باشد که این رنگ‌ها از دیرباز به عنوان نمادی برای جنسیت مذکر بوده و هست (‌البته هیچ رنگی جنسیت ندارد و تمام رنگ‌ها برای هر جنسیتی قابل استفاده می‌باشد اما از گذشته تا به حال این رنگ نمادی برای جنس مذکر بوده است.

جمع بندی

در این مطلب سعی شد هر آنچه که درباره نورپردازی داخلی ساختمان و انواع فضا های آن مثل اتاق خواب، آشپزخانه و … را بگوییم و ایده های جدیدی را در این زمینه به شما معرفی کنیم امیدواریم که با خواندن این مقاله اطلاعات کافی را در این زمینه کسب کرده باشید.

در انتها خواندن مقاله نورپردازی نمای ساختمان را به شما پیشنهاد میکنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *