آموزش, دانستنی ها

علت چشمک زدن پروژکتور ال ای دی و آموزش تعمیر آن

علت چشمک زدن پروژکتور ال ای دی و آموزش تعمیر آن
پروژکتور‌‌های ال ای دی از آن دست محصولاتی هستند که عموما در فضا‌های باز مورد استفاده قرار می‌گیرند و به همین سبب شاید سرعت فرسوده شدن آن‌ها بیش‌تر از باقی انواع محصولات تامین کننده نور می‌باشد؛ اما این فرسوده شدن در بیشتر مواقع مسبب اتمام کارایی و محصول نمی‌گردد و در بسیاری موارد قابل عیب یابی و تعمیر است. ما در این مقاله قصد دارین به عوامل شایعی که سبب آسیب دیدن پروژکتور ال ای دی و چشمک زدن آن می‌گردد و همچنین آموزش تعمیر آن بپردازیم، تا مصرف کنندگان این محصول با دانستن عوامل خرابی، از آن‌ها جلوگیری کنند و طول عمر مفید پروژکتور را افزایش دهند. چشمک زدن پروژکتور یکی از مشکلات رایج در انواع چراغ ال ای دی را می‌توان چشمک زدن یا سوسو زدن نور آن‌ها دانست که ممکن  به عوامل مختلفی بازگردد و با دانستن این که علت چشمک زدن چیست می‌توان آن را تعمیر کرد. در این قسمت از مقاله به برخی از این عوامل تاثیر گذار میپردازیم.  

اشکال در درایور پروژکتور ال ای دی 

درایور درایور‌ها به عنوان منبع تغذیه‌ای برای پروژکتور عمل می‌کنند و وظیفه دارند که برق 220 ولت شهری را به توان ورودی مورد نیاز تبدیل کنند و در اختیار محصول قرار دهند. از این روی می‌توان گفت یکی از مهم ترین اجزای پروژکتور‌ها هستند و اشکال، اختلال و یا حتی نامرغوب بودن این قطعه به دلیل عملکرد مهم آن سبب آسیب به کل سیستم پروژکتور می‌گردد. یکی از عواملی که سبب چشمک زدن پروژکتور می‌شود نیز همین درایور‌ها هستند، زمانی که به اصطلاح لحیم‌ کاری اجزای درایور سرد شود و یا به دیگر سخن از بین برود، پروژکتور شروع به چشمک زدن می‌کند. البته از عوامل دیگری که سبب آسیب دیدن ساختار درایور‌ها می‌گردد می‌توان به عدم مدیریت گرمای ایجاد شده در پروژکتور نیز اشاره کرد. که با قرار دادن یک هیت سینک مناسب می‌توان آن را به خوبی کنترل کرد.

هیت سینک

 

اختلال در LED ها

اگر عمر پروژکتور رو به اتمام باشد و ال ای دی‌های موجود در آن‌ها فرسوده شده باشد، می‌تواند از عوامل سوسو زدن نور پروژکتور آن را نام برد. البته با توجه به نوع سری- موازی کردن چیپ‌های محصول ممکن است حتی با آسیب دیدن ال ای دی‌ها به کل نوری از پروژکتور خارج نشود.  

نفوذ آب به داخل پروژکتور علت اصلی چشمک زدن پروژکتور ال ای دی

منابع نوری که در فضا‌های باز مورد استفاده قرار می‌گیرند دارای قاب‌هایی هستند که عایق بندی شده و اصولا در مقابل آب و رطوبت نفوذ ناپذیر می‌باشد؛ اما این نفوذ ناپذیری و مواد استفاده شده به این منظور پس از مدت نسبتا طولانی که حدود 2 تا 3 سال است شروع به تحلیل رفتن و از بین رفتن می‌کنند و کارایی سابق را نخواهند داشت، در نتیجه پروژکتور نفوذ ناپذیری خود را از دست داده و دچار اختلال می‌شود و در مواردی نیز از کار می‌افتد و برد الکترونیکی محصول را می‌سوزاند. تحلیل رفتن مواد عایق به چند علت با شدت بیشتری صورت می‌گیرد که در ادامه به آن می‌پردازیم:

نور خورشید:

تابش مستقیم نور خورشید با گرما و حرارتی که ایجاد می‌کند ساختار منسجم مواد استفاده شده برای عایق بندی را تحت تاثی قرار داده و باعث تحلیل آن‌ می‌شود، برای جلوگیری از این موضوع پیشنهاد می‌شود زمانی که قصد دارید از پروژکتور در فضای باز استفاده کنید قسمتی به عنوان سایه‌بان در بالا یا کنار آن قرار دهید تا از تابش مسقیم آفتاب به بدنه جلوگیری شود.

حرارت ایجاد شده توسط پروژکتور:

گرمای ایجاد شده توسط پروژکتور‌های ال ای دی بسیار شدت کم‌تری نسبت به نمونه‌های پر مصرف و قدیمی آن دارد اما با این حال اگر همین گرمای اندک به خوبی مدیریت نشود، سبب آسیب دیدن قطعات برد الکترونیکی و همچنین مواد استفاده شده برای عایق بندی می‌شود. برای جلوگیری از این مسئله، باید به کیفیت و جنس هیت سینک استفاده شده در پروژکتور توجه داشت. اصولا هیت سینک‌های آلومینیومی بهترین گزینه برای چشمه‌های نور با شار نوری بالا هستند. علاوه بر این‌ها اگر جنس بدنه پروژکتور نیز از متریال آلومینیوم باشد به همانند هیت سینک مضاعف عمل کرده و به مدیریت گرما کمک می‌کند. توصیه می شود جهت انتخاب و خرید یک پروژکتور ال ای دی مناسب مقاله راهنمای خرید پروژکتور ال ای دی را مطالعه فرمایید.  

دو فاز شدن یکی دیگر از دلایل چشمک زدن پروژکتور ال ای دی

دوفاز شدن برای همه محصولات برقی مضر است و سبب از کار افتادن یا آسیب دیدن آن‌ها می‌شود و در اکثر وسایل قطعاتی برای مقابله با این اتفاق قرار داده شده است و یا برای جلوگیری از آن از زدن دوشاخه به طور مستقیم به پریز برق امتناع و ابتدا آن را به محافظ متصل می‌کنند. با توجه به این مسائل، قطعه ای به نام پل دیود در پروژکتور‌های ال ای دی قرار داده شده تا از این اتفاق جلوگیری کند.

پل دیود و نحوه محافظت از پروژکتور

پل دیود و نحوه محافظت از پروژکتور پل دیود عموما از 4 دیود معمولی تشکیل شده است و در محصولات ال ای دی وظیفه یک سو سازی جریان الکتریکی را دارد؛ اما چگونه سبب محافظت از پروژکتور می‌شوند؟ زمانی که برق دوفاز می‌شود و قرار است باعث تخریب کل برد الکترونیکی شود، پل دیود که بعد از فیوز قرار داده شده و برق را مستقیما به IC ها می‌رساند می‌سوزد و از سوختن کل برد جلوگیری می‌کند و اجازه نمی‌دهد برق به آی سی‌ها و چیپ‌های ال ای دی برسد.  

تعمیر پروژکتور‌ LED

تعمیر پروژکتور بحثی است که بسته به نوع آسیب متفاوت می‌باشد اما در تمام موارد قابل انجام است؛ ولی باید به این نکته در هنگان تعمیر توجه داشت که از نظر صرفه اقتصادی، تعمیر به صرفه تر است یا تعویض. به طور کلی به جز اشکالاتی که برای قاب پروژکتور به وجود می‌آید و با تعویض آن مشکل رفع می‌گردد،‌ ممکن است در مواردی نیاز به تعویض کل PCB برد باشد و گاهی هم تنها به تعویض یک یا چند قطعه کوچک الکترونیکی بسنده کنیم.

تعویض ‌PCB برد

تعویض ‌PCB در مسائلی مانند آب خوردگی برد الکتریکی تعمیر و استفاده مجدد از برد ممکن نیست. زیرا تمام قطعات آن دچار اختلال و آسیب‌های شدید شده‌اند. پس در نتیجه می‌بایست کل PCB برد آن با یک قطعه جدید جایگزین شود.

تعویض قطعه آسیب دیده

برخلاف آب خوردگی برد، زمانی که با سوختن پل دیود یا چشمک زدن پروژکتور رو به رو هستیم می‌توان تنها با تعویض این قطعه در پروژکتور به خوبی دوباره از آن بهره برداری کرد و مورد استفاده قرار داد.  

سخن پایانی

سعی کنید همیشه یک پروژکتوری را خریداری کنید که گارانتی داشته باشد و قبل از خرید آن به کیفیت ساخت جنس توجه داشته باشید. ما در پایان به شما پیشنهاد می دهیم که اگر دیگر پروژکتور شما قابل تعمیر نیست پروژکتور 100 وات آریاترانور یک گزینه مناسب برای خرید مجدد یک پروژکتور با کیفیت است
انواع پروژکتور ال ای دی را از آریاترانور تهیه کنید
پروژکتور ال ای دی
  • پروژکتور ال ای دی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.