دانستنی ها

تفاوت انواع مهتابی ال ای دی

 

مهتابی‌هایی که از نوع ال ای دی هستند با تکنولوژی‌های مختلفی به تولید می‌رسند. البته امروزه با توجه به میزان کاراییو شدت و نور و میزان مصرف مناسب و در عین حال تولید حرارت اندک که سبب عمر طولانی‌تر مهتابی‌ها می‌شد، با تکنولوژی smd به تولید برسند. اگر علاقمند هستید پیش از دانستن تفاوت‌های انواع مهتابی، با ساختار درونی‌ آن‌ها آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم، مقاله اس ام دی چیست را مطالعه فرمایید.

 مهتابی ال ای دی با برد اس ام دی

دو نوع از این مهتابی‌های ال ای دی، مهتابی‌های اف پی ال ال ای دی و تیوب t 8 هستند که بیشتر با نام همان مهتابی ال ای دی نیز شناخته می‌شوند.

در این مقاله قصد داریم با بررسی تفاوت‌های این دو مهتابی پر طرفدار، در انتخاب محصول مطلوب، به شما کمکی کرده باشیم. با ما همراه باشید.

تفاوت‌های ظاهری مهتابی اف پی ال و تیوبی

یکی از نقاط تمایز مهتابی تیوبی از اف پی ال، شکل ظاهری آن است. مهتابی tube t8 همانطور که از نامش هم پیداست دارای ظاهری به شکل لوله است و به نوعی گرد می‌باشد. در مقابل مهتابی اف پی ال دارای ظاهری مستطیل شکل است که در سطح قرار می‌گیرد.

از این روش می‌توان به راحتی تشخیص داد که کدام یک اف پی ال و کدام تیوبی است.

تفاوت در اتصال به برق

مهتابی‌های ال ای دی، از دو طرف به برق متصل می‌شود که یکی در ابتدای لوله مهتابی و دیگردی در انتهای آن قرار دارد. در مقابل مهتابی‌های اف پی ال ال ای دی تنها از یک بخش به برق وصل می‌شوند و این از نکات مثبت اف پی ال‌ها به شمار می‌رود که سیم کشی آسان تری دارند.

اتصال مهتابی اف پی ال به برق

تفاوت در ملاک اندازه گیری و سایزبندی

در مهتابی‌های تیوبی سایزبندی بر اساس قطر لوله لامپ مهتابی انجام می‌شود و در مقابل در مهتابی‌های اف پی ال ال ای دی سایزبندی استاندارد بر اساس قسمت کلاهک که به اصطلاح سرپیچ نیز نامیده می‌شود، قابل انجام است.

اما ابعاد این مهتابی‌ها باهم سنخیتی ندارد و مقایسه آن‌ها بیهوده است. پس اگر قصد مقایسه این دو نوع مهتابی را دارید، پیشنهاد می‌کنیم فاکتور‌های دیگری را مورد بررسی قرار دهید.

لامپ‌های مهتابی تیوبی در ابعاد 60 سانتی‌متر، 120 سانتی‌متر و 150 سانتی‌متر به بازار ارائه شده‌اند.

ابعاد مهتابی تیوب ال ای دی

در مقابل آن لامپ‌های مهتابی اف پی ال ال ای دی در طول‌های 22 سانتی‌متری و 40 سانتی‌متری موجود است.

ابعاد مهتابی اف پی ال ال ای دی

تفاوت در توان مصرفی انواع مهتابی ال ای دی

یکی از ویژگی‌هایی که سبب می‌شود مهتابی‌های ال ای دی طرفدار‌های پر و پا قرصی داشته باشند و به صورت گسترده در جایگزین شدن با مهتابی‌های فلورسنتی استفاده شوند، میزان مصرف انرژی آن‌هاست. در این قسمت لازم به ذکر است اگر قصد جایگزین کردن و نصب مهتابی‌های ال ای دی را دارید می‌توانید به مقاله آموزش نصب انواع مهتابی‌ ال ای دی و فلورسنتی مراجعه کنید، در این مقاله هم به جایگزینی و هم به نصب مهتابی تازه پرداخته شده است.

باری، توان انواع لامپ مهتابی متفاوت است.

لامپ‌های مهتابی تیوبی، در وات‌های 9 و 18 و 25 وجود دارد . در مقابل لامپ‌های اف پی ال ال ای دی، در توان‌های 8 و 16 به تولید رسیده‌اند. البته لازم به ذکر است که توان مصرفی ملاک مناسبی برای اندازه گیری میزان روشنایی آن نیست و معیار اصلی برای تشخیص میزان روشنایی، پارامتر لومن است. اگر با این پارامتر آشنایی کافی را ندارید پیشنهاد می‌کنیم مقاله لومن چیست، که بر روی سایت آپلود شده است را مطلاعه فرمایید.

تاثیر توان مصرفی در نور خروجی مهتابی

تفاوت در زاویه تابش انواع مهتابی

این مسئله با توجه به نوع شکل ظاهری مهتابی‌ها قابل درک می‌باشد و حتی با دانستن این که کدام گرد تر و کدام سطح کمتری دارد، در دسترس می‌باشد.

حال در این قسمت مروری دوباره بر اولین تیتر می‌کنیم و برای ارائه مفهوم کامل به زاویه تابش آن نیز اشاره می‌کینم.

در مهتابی‌های ال ای دی Tube t8 سطح پخش نور فضای بیشتری را در اختیار دارد و گرد تر می‌باشد. در مقابل، مهتابی‌های اف پی ال ال ای دی، دارای سطح کمتر و در نتیجه زاویه تابش محدود تری هستند.

مهتابی تیوب تی 8

حال با توجه به همه این موارد اگر تفاوت دیگر از این دو مهتابی به خاطر می‌آورید حتما برای ما در قسمت دیدگاه قرار دهید تا به مطلب اضافه کنیم.

در انتها نیز اگر قصد دارید مهتابی اف پی الی خریدار کنید پیشنهاد می‌کنیم پیش از انتخاب نهایی حتما مقاله راهنمای خرید مهتابی اف پی ال ال ای دی را مطالعه کرده تا بتوانید با توجه به نیاز خود، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *