نورپردازی و روشنایی

نورپردازی مغازه و فروشگاه

نورپردازی مغازه، خانه، اداره و هر مکان دیگری، در نگاه نخست مقوله ای آسان  است که شاید بسیاری افراد آن را نادیده بگیرند؛ اما باید به این مسئله توجه داشت که نورپردازی در تجربه و حس بیننده از آن اثر گذار است و هرچه نورپردازی بهتر و اصولی تر انجام شده باشد، بیننده از دیدن آن حس بهتری دریافت می‌کند.

از ضروری ترین مکان‌ها برای نورپردازی حرفه‌ای فروشگاه‌ها به شمار می‌روند که در این مقاله، به چند نکته کاربردی در خصوص می‌پردازیم و با مرور آن‌ها به شما در نورپردازی فروشگاه خود کمک می‌کنیم. با ما در ادامه همراه باشید:

 استفاده از لامپ‌ ال ای دی در نورپردازی فروشگاه :

استفاده از لامپ ال ای دی مزایای بسیاری دارد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت اما به عنوان اولین نکته در کنار باقی مسائل، می‌بایست توجه داشت که نور ساطع شده از چشمه نوری مورد استفاده باید از کیفیت مناسبی برخوردار باشد تا چشم حاضرین را مورد آسیب قرار ندهد.

در این مورد لامپ‌های ال ای دی با داشتن THD مناسب و نوری بدون اشعه‌های مادون قرمز و فرابنفش انتخابی مناسب برای تمامی فروشگاه‌هاست.

جهت اطلاعات بیشتر مقاله راهنمای خرید لامپ ال ای دی را مطالعه کنید.

 

با نورپردازی نا مناسب مغازه، مشتریان خود را آزرده خاطر نکنید!

این نکته قابل توجه است که اطمینان داشته باشید، نور بیش از حد و یا گرمای محصولات روشنایی فروشگاه، برای مشتریان آزار دهنده نیست به دیگر سخن باید توجه داشت که شار نوری خروجی از لامپ یا چراغ نباید به حدی باشد که باعث سردرد حاضرین شود و همچنین گرمای تولید شده توسط محصولات روشنایی، یا باشد جبران شوند و یا با استفاده از لامپ‌ اس ام دی و چراغ اس ام دی میزان حرارت تولید شده در ازای انتشار نور را کاهش داد.

 

به دمای رنگ نور مورد استفاده در فروشگاه توجه کنید:

هر منبع نوری از جمله لامپ، دارای دمای رنگ نور می‌باشد. برای داشتن نوری گرم تر، برای صمیمی تر کردن فضا، که اغلب برای روشنایی عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توان از منابع نوری با دمای ۲۷۰۰ تا ۳۲۰۰ کلوین استفاده کرد. همینطور برای تولید نوری به اصطلاح واقعی‌تر و بدون حساسیت، استفاده از لامپ‌هایی با دمای ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ کلوین پیشنهاد می‌شود.

البته خوب است هنگام انتخاب دمای رنگ نور، با کارشناس نورپردازی در ارتباط باشید و همچنین رنگ غالب فضا و مبلمان خود را نیز در نظر داشته باشید.

 

صرفه جویی در هزینه با انتخاب درست محصولات روشنایی:

همانطور که پیشتر نیز به مزایای متعدد لامپ‌های ال ای دی اشاره شد، نمونه دیگری ازنکات مثبت آن، تاثیر به سزا در کاهش هزینه‌های مصرف انرژی الکتریسیته می‌باشد.

استفاده از لامپ‌های ال ای دی و جایگزینی آن با لامپ‌های رشته ای و  فلورسنت تا 80 درصد کاهش هزینه برق را به دنبال خواهد داشت.

علاوه بر این‌ها، ال ای دی‌ها دارای عمر مفید طولانی تر و احتمال خرابی کمتری هستند که به همین سبب، هزینه تعمیر و نگهداری و تعویض چشمه‌های نوری نیز کاهش چشم گیری می‌یابد.

مقاله مزایای لامپ ال ای ذی را حتما بخوانید.

 

آیینه‌ها را در نورپردازی مغازه فراموش نکنید:

در طراحی دکوراسیون به خصوص در فضا‌های محدودی همچون فروشگاه‌های کوچک بسیار رواج دارد و علاوه بر این که سبب می‌شود محیط بزرگ تر از آن چیزی که در حقیقت هست نشان داده شود؛ نیاز شما به شار نوری را نیز با منعکس کرد و دو برابر کردن نور موجود، کاهش می‌دهد.

می توانید از مهتابی دیواری آریاترانور جهت این منظور استفاده کنید.

دیمر استفاده کنید:

دیمرها اجازه کنترل میزان نوردهی منابع نور را به شما می‌دهد که با استفاده از آ«‌می توانید در طول روز با توجه به نیاز خود نور خروجی را کنترل و تنظیم کنید. این ویژگی خصوصا در فروشگاه‌هایی که به نور کم تری احتیاج دارند، فضا و حس بهتری می‌بخشد.

در انتها اگر علاقه داشتید مقاله نورپردازی فضای اداری را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *