آموزش

نورپردازی اتاق گیمینگ

نورپردازی اتاق گیمینگ

در این روز ها گیمینگ و بازی های کامپیوتری افراد زیادی را از سر تا سر جهان مجذوب خود ساخته است و این امر، گیمینگ را به حوزه ای پول ساز و بزرگ در جهان تبدیل کرده. بسیاری بر این باورند که گیمینگ تنها فعالیتی ساده و اصولا برای رنج سنی نو جوان و فقط برای سرگرمی و گذراندن وقت انجام می‌شود. اما در واقعیت برای تبدیل شدن به یک گیمر مسلط و خبره، باید زمان زیاد و تمرکز بالایی را به خرج دهی به طوری که در زمان بازی هماهنگی بالایی بین چشم، دست و ذهن برقرار باشد.

در این میان افرادی که به بازی های گیمینگ به صورت تخصصی می پردازند معمولا طرفدار نورپردازی های حرفه ای و مخصوص اتاق گیمینگ هم هستند.

نورپردازی اتاق گیمینگ، به علاوه دکوراسیون و کیفیت بالای کنسول های بازی از فاکتور های تاثیر گذار در کیفیت بازی و موفقیت گیمر ها هستند.

همانطور که پیش تر ذکر شد تمرکز در بازی نقشی اساسی دارد و بیشتر گیمر های حرفه ای بر این باورند که نور پردازی صحیح در ایجاد این تمرکز نقشی پررنگ دارد. زیرا با بررسی این نکته در دانش روانشناسی رنگ ها نیز در میابیم که به عنوان مثال رنگ نور قرمز سبب بالا تر رفتن هیبجانات بازی می گردد.

حال با دانستن این نکات ما تصمیم به تالیف این مقاله گرفتیم تا نکاتی کاربردی در خصوص نورپردازی اتاق گیمینگ به شما ارائه کنیم.

اگر شما نیز به گیم و بازی های کامپیوتری علاقمند هستید، پیشنهاد میکنیم که با ما همراه باشید.

 

حتما بخوانید: تولید کننده تیوب ال ای دی

 

نورپردازی اتاق گیمینگ به صورت معمول نور پردازان حرفه ای پیش از اجرای نورپردازی نکاتی را مورد توجه قرار می دهند:

دختر یا پسر بودن گیمر:

از پایه ای ترین عوامل تاثیر گذار بر روی متود نورپردازی اتاق گیمینگ جنسیت گیمر است. که دیزاینر نورپردازی توجه ویژه ای به آن دارد. زیرا به طور معمول سلیقه خانم ها و آقایان تفاوت هایی اساسی با هم دارد که قابل انکار نیست.

اندازه اتاق گیمینگ:

دیگر عامل تاثیر گذار ابعاد اتاق تحت نورپردازی است که در اندازه گیری مقدار شار نوری مورد نیاز نیز اهمیت دارد و حتما باید محاسبه شود تا نور موجود در اتاق با مقدار استانداردی باشد و سبب آسیب دیدن چشم و از بین رفتن تمرکز وی نشود.

نوع کنسول بازی:

طبیعتا قابل درک است که اتاقی که در آن برای بازی از لپ تاپ استفاده می‌شود با اتاقی که در آن برای بازی  از کنسول PS 5 استفاده می شود، نورپردازی متفاوتی دارد. به عنوان نمونه، اتاقی که در آن از لپتاپ استفاده می شود، نورپردازی طراحی ساده تر و به نوعی مینیمال گونه دارد

متود های گوناگون نورپردازی اتاق بازی

طراحان دکوراسیون و کارشناسان نورپردازان برای زیبا تر و ناظر پسند تر شدن اتاق های گیمینگ، عموما با استفاده از ریسه‌های ال ای دی و چراغ های مختلف از سه روش اصلی ذیل برای طراحی و نورپردازی استفاده می‌کنند:

نورپردازی دیوار ها یا سقف اتاق بازی

نورپردازی ادوات گیمینگ مثل بدنه مانیتور یا کیس و کیبورد

نورپردازی صندلی و یا میز فرد گیمر

رنگ نور سازگار با اتاق بازی

اتاق گیمینگ صرفا با هدف ایجاد هیجان بیشتر و خوشحالی و شعف گیمر نورپردازی می شودو به دیگر سخن برای خوش گذرانی گیمر بهینه می شود. همانطور که اشاره شد رنگ‌ نور های مختلف  از نظر روانشناسی احساسات مختلفی در فرد ایجاد می کند.

به عنوان مثال رنگ آبی و سبز از سری رنگ‌های آرام بخش هستند و از شدت هیجان فرد می کاهند، در نقطه مقابل رنگ‌هایی مثل قرمز، نارنجی و بنفش سبب بالاتر رفتن سطح هیجان و آدرنالین در خون انسان می‌شوند.

نکته ای که در نورپردازی اتاق گیمینگ باید به آن توجه داشت این است که به کار گیری رنگ‌ نور سفید و یا مهتابی و  رنگ‌های روشن موجب باز نشر نور به چشم می شود و این امر در طولانی مدت سبب آسیب و اختلال در عملکرد چشم گیمر می‌گردد.

لوازم نورپردازی اتاق گیمینگ

بیشتر از آن که تجهیزات خاصی مورد نیاز باشد، در نور پردازی اتاق گیمینگ داشتن خلاقیت و دانش نورپردازی مطرح است.

به دیگر سخن داشتن یک ریسه لامپ LED نواری رنگی و کلید خاموش و روشن آن ریسه برای نورپردازی کافیست.

ریسه‌های شلنگی، چراغ‌های LED محبوب ترین انواع لوازم نورپردازی اتاق بازی هستند که در ادامه به بررسی این وسیله ها می پردازیم:

ریسه‌ شلنگی

علل اصلی انتخاب ریسه شلنگی توسط نورپردازان به شرح زیر است:

تنوع رنگ بالا:

این ریسه‌ها در تنوع بالایی از گستره رنگ ها مناسب برای هر سن و جنسیت و سلیقه موجود می باشد.

قابلیت تغییر شکل و منعطف بودن:

ریسه‌ شلنگی ال ای دی دارای خاصیت تغییر شکل است به این صورت که با اعمال فشار می توان شکل مورد نظر را بر روی آن اجرا کرد و به راحتی به دور میز یا صندلی یا هر جای دیگر پیچید و نور پردازی را انجام داد.

اتصال آسان:

در دو طرف ریسه های ال ای دی چسبی وجود دارد که سبب سهولت در نصب آن‌ها به هر سطحی می شود.

قابلیت تغییر در نیزان روشنایی ریسه ال ای دی:

تنظیم میزان شدت نور از ویژگی های ریسه‌ شلنگی به شمار می رود. تا هنگامی که گیمر احساس خستگی در چشم داشته باشد تنها با بهره گیری از یک ریموت میزان شار نوری خروجی را تحت کنترل قرار دهد..

اشتباهات پر تکرار نورپردازی اتاق بازی

در اتاق گیمینگ نباید از مبلمانی با رنگ روشن که بازتاب نور بالایی دارند استفاده کرد و همچنین می بایست از به کار گیری چشمه های نوری با شار نوری زیاد خودداری شود زیرا که این امر سبب اختلال در بینایی گیمر در طولانی مدت می شود و همچنین تمرکز وی را در هنگام بازی تحت و شعاع قرار می دهد.

صندلی مناسب اتاق گیمینگ

قرار دادن چراغ پشت مانیتور:

از قرار دادن نور شدید با رنگ نا متعارف، آن هم در مکانی مثل پشت مانیتور از اشتباهات رایج و آسیب زاست. زیرا تاباندن نور از پشت مانیتور سبب خسته شدن چشم گیمر می شود.

مشخص بودن چشمه نور:

اصولا برای نورپردازی اتاق گیمینگ از تکنیک نور مخفی استفاده می کنند. زیرا که مشخص بودن چشمه نور به خودی خود از تمرکز فرد گیمر می کاهد. از این روی استفاده از نور مخفی حال گاه با چراغ های هالوژنی ال ای دی و گاه با ریسه های شلنگی به کیفیت بالای نورپردازی اتاق گیمینگ می انجامد.

امیدواریم نکاتی کاربردی در خصوص نورپردازی این بخش به شما ارائه کرده باشیم. اگر همچنان سوالی در این خصوص برای شما وجود دارد با ما در قسمت دیدگاه به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.