دسته‌بندی نشده

خراب شدن لامپ ال ای دی

خرابی لامپ ال ای دی

چگونه میشه محصول روشنایی رو انتخاب کرد که دقبقا مطابق با گفته های تولید کننده باشد به طور مثال در مصرف انرژی برق صرفه جویی کند و همچنین قیمتی متناسب با کیفیت لامپ داشته باشد! در این مقاله قصد به تمامی این موارد اشاره کنیم و به شما چهار دلیل اصلی برای اینکه لامپ ال ای دی میسوزد و از کار می افتد چیست تا اطلاعات ارزشمند و مفیدی در زمینه لامپ های ال ای دی داشته باشید.در ادامه همراه باشید…

چرا ال ای دی ها بهترین هستند؟

با توجه به وحود امدن تکنولوژی led دیگر ادعای لامپ های فوق کم مصرف چیزه عادیست،لامپ،چراغ ال ای دی،پنل ال ای دی،پرژکتور ال ای دی و انواع تجهیزات روشنایی دیگر ال ای دی در مقایسه با دیگر لامپ های نظیر لامپ مهتابی،hid,، لامپ رشته ای و cfl میتواند بیش از ۸۵ درصد در مصرف انرژی برق شما صرفه جویی کند.

به گونه ای که میتوایند به صورت شگفت انگیزی کاهش هزینه های فیش برق خود را بعد از استفاده از تکنولوژی ال ای دی متوجه شوید،به همین خاطر است که led ها بهترین در ایران و جهان هستند.

حال سوالی که وجود دارد این است که چرا با بهترین بودن این دسته از لامپ ها ولی باز زود از کار می افتد و خراب میشوند؟ایا تمام این حرف ها تبلیغات تولید کننده لامپ برای بازاریابی و فروش محصولاتشان است؟ یا اینکه دلیل دیگری پشت قضیه زود از کار افتادن لامپ ها وجود دارد؟!
در واقع باید گفت که led ها هزینه های مالی و انرژی ای را که در مشخصات ورده کیفیت خود وعده میدهند رعایت میکنند،فقژ نکته قابل توجه این است که باید محصولاتی از ال ای دی را خریداری کنیم که دقیقا تمامی موارد فنی در برگه مشخصات محصول درج شده باشد{که معمولا در اکثر لامپ ها برروی کارتن محصول حک میشود}

بدین صورت میتوانید از موارد فنی ال ای دی ها مطمئن شوید زیرا که تولید کننده اطلاعات درست و دقیق را برروی محصولات خود درج میکنند و دلیل این عمر هم استانداردهای ملی کشور است و مجوز ان! پس تقلبی در ویژگی ها محصول صورت نمیگیرد که خیال شمارا اسوده خاطر میکند.
بنابر گزارش های بدست امده از استانداردهای صنعتی جالب است بدانید خرابی لامپ های ال ای دی ۳ درصد است به طور میانگین اما بسیاری از مددیران ساختمان ها و تاسیسات فنی در کشور نرخ خرابی های led را ۲۰ درصد و حتی فراتر از این در کار خود تجربه میکنند،با نرخ خرابی های بسیار بالا اینطور انتظار میرود که از هر ۱۰۰ لامپ خریداری شده توسط شخصی ۲۰ عدد خراب میشود و نیاز به تعویض دارند.

خب لامپ های که از کار می افتند و خراب میشوند در ساختمان ها پراکنده میشوند و مدت زمانی تعویض انها طول میکشد.

دلایل بسیار زیادی در زود از کار افتادن لامپ های ال ای دی وجود دارد که اغلب به چند عامل بستگی و نسبت میکشد که در ادامه به چهار دلیل اصلی و بسیار مهم از کار افتادن لامپ هایی ال ای دی اشاره خواهیم نمود همچنین به راه های جلوگیری از این ۴ دلیل نیز اشاره خواهیم نمود

۱_استفاده از مواد تشکیل دهنده با خلوص و کیفیت نسبتا پایین!

تکنولوژی ال ای دی از نوع لنز گرفته تا مخزن خروجی گرما،تراشه های برد،منبع تغذیه ای های تولید کننده نور و روشنایی تنها در صورت عامل عملکرد درست و صحیح لامپ ال ای دی هستند که میتواند رضایتمندی شمارا از خروجی نورپردازی ال ای دی جلب میکند.مواد با کیفیت بسیار مهم است در این بین زیرا که اگر لامپ مواد تشکیل دهنده خوبی نداشته باشد درصد خرابی ان بالاتر خواهد رفت.

به عنوان مثال درایورهای داخل لامپ ال ای دی را در نظر بگیرید جالب است بدانید ال ای دی یک درایو برق ac را به برق dc تبدیل میکند تبدیل میکند تا بتواند کار کند و روشنایی تولید کند.(به دلیل اینکه led ها مانند تکنولوژی رشته ای نیست که با برق ac و dc کار کن!این تکنولوژی با جریان مستقیم نیرو میگیرد.
درایور ها نقش مهمی در ال ای دی ها دارد زیرا مدل های بی کیفیت این تجهیزات درصد خرابی بالایی تری را دارند،اگر از درایور های لامپ درست و با کیفیت استفاده نشود گرمای زیادی که تولید میشود باعث میشود حرارت لامپ ها بالابرود و خب این باعث مشکلی ازاردهنده ای به اسم چشمک زدن و سوسو کردن لامپ میشود.

این تازه شروع خرابی درایو لامپ ال ای دی است.درایو ها نقش مهمی رو در گرمای الوازم روشنایی و لامپ ایجاد میکند.⁦

مهمترین شاخص های یک لامپ ال ای دی ساخته شده با مواد با کیفیت چیست؟

از لامپ ال ای دی استفاده کنید که اتلاف گرمای مناسب و کافی رو ارائه میکنند(ممکن است کمی رو مبلغ پولتون مجبورشید بزارید.ولی ارزشش رو برای خرید یه لامپ با کیفیت و با حداقل گرمای ناچیز داره)

به تراشه های به کار رفته در محصول دقت کنید، تراشه های بزرگتر نور و تبات روشنایی خوبی را در برابر تغییرات جریان فراهم میکند این در حالی است که تراشه های نسبتا کوچکتر نور کم و به مراتب ثبات ضعیف تری رو ایجاد میکنند.
توجه داشته باشید که رنگ روشنایی لامپ عاملی است که باید کتنساب با سلیقه و دکوراسیون داخلی خودتون انتخابش کنید، اما نکته ای که در این بین وجود دارد و شاید نمیدانستید تا کنون این است که بعضی از لامپ ها با پوشش پودری رنگ به بازار عرضه میشوند که بهتر است در هنگام خرید به این مورد توجه کنید.

زیرا از انجایی که اجزای لامپ مشخص و قابل مشاهده نیستند ممکن است از تجهیزات ال ای دی ارزان قیمت تر استفاده شده باشد و خب به نوعی از شما دزدی میشود بدین صورت از برندهای تولید کننده لامپ ضعیف در کشور.

تعویض لامپ ال ای دی خراب
اگر دقت کرده باشید تلویزیون ها و یا سایر وسایل الکترونیکی به عنوان دستگاه های الکترونیکی حالت جامد عمل میکنند،اگر تست نشوند و بخواهند بدون ازمایش به بازار عرضه شوند به کلی ممکن است خراب شوند و از کار بیوفتند،تنها با ازمایش صحیح ال ای دی ها تولید کنندگان این صنعت می توانند قبل از عرضه لامپ به بازار خرابی و نقص های محصولاتشان را پیدا کنند و برطرف نمایند و یا کلا از خط تولید خارج نماییند.

با تمام این صحبتا از کجا میتوان مطمئن شد که لامپ های ال ای دی دقیقا همان چیزی است که ادعا میشود؟

علامت های ازمایشگاهی ul و استاتانداردهای معتبر در صنعت روشنایی ان را تایید کنند

علامت آزمایشگاه های Underwriters (UL) آن را تأیید کنید.علامت ul به امعنای ان است که برای اعتبارسنجی،بازرسیو ایمنی ازمایش شده باشند و مورد تایید کارشناسان ازمایشگاهی قرار گرفته باشد ، اما دقت داشته باشید احتمال تقلب وجود دارد که این علامت به صورت ساختگی باشد! به همین خاطر سعی کنید از برندی معتبر لامپ ال ای دی خریداری کنید تا شماره ثبت ul تقلبی نباشد و واقعی باشد

صلاحیت طراحی چراغ های ال ای دی کنسرسیوم dlc را تایید کرده باشد

لامپ های با ضمانت های ۱ تا ۵ ساله به عنوان نمادی از کیفیت ال ای دی ها هستند بدین صورت لامپ هایی که از اپشن خدمات پس از فروش بهره مند باشند احتمال خرابی انها بسیار پایین تر است ، زیرا تپلید کنندگان لامپ نمیتوانند از محصولات بی کیفیت در ساخت محصولات روشنایی خود استفاده کنند زیرا که میدانند.

با انجام چنین کاری درصد مرجوعی های محصولات خود را بالا خواهند برد و برند خود را به مرور زمان نابود خواهند کرد در ذهن مردم و دیگر کسی اعتمادی برای خرید این لامپ ها نمیکند!پس سعی کنید لامپ های با گارانتی های معتبر با کنسرسیوم dlc باشند تا احتمال خرابی لامپ های خود را به طور قابل توجهی کاهش دهید.

جمع بندی

با خواندن،پیروی و پیاده سازی موارد بسیار مهم در زود از کار افتادن لامپ های ال ای دی که در بالا اشاره شد بدون شک لامپ های ال ای دی با دوام بسیار بالا تا ۱۰ سال خواهید داشت و اطمینان خاطر بیشتری را تجربه خواهید کرد

کاهش زمان،هزینه،کاهش بارهای خنک کننده،کاهش خطر شوک الکتریکی همگام تعویض و خرید لامپ ال ای دی از موارد کلیدی این تکنولوژی های هوشمند هستند.همچنین صرفه جویی ۵۰ تا ۹۰ درصدی{بسته به شرکت تولید کننده} در انرژی روشنایی تنها با ال ای دی ها با کیفیت بالا امکتن پذیر خواهد بود و دیگر یک رویا نیست!
اگر که علاقه مند به اطلاعات تخصصی تر در این زمینه ال ای دی ها هستند میتونید کتاب پرفروش say yes to led lighting از جودی ابر رو یه نگاهی بهش بندازید و اطلاعات دقیق تر و تخصصی تری بیشتری در این زمینه را کسب نمایید.
امیدواریم این مطلب براتون مفید واقع شده باشه و مهمترین دلایلی که لامپ های ال ای دی زود از کار می افتند را متوجه شده باشید.در صورتی که سوالی در این زمینه دارید و یا تجربه ای در استفاده از این تکنولوژی جدید دارید در پایین همین صفحه در بخش نظرات با بقیه به اشتراک بزارید،در کمترین زمان پاسخگوی شما خواهیم بود

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *