دانستنی ها

نور مخفی سقف و 30 ایده کاربردی جدید جهت استفاده از نور مخفی در سقف

نورمخفی سقف و 30 ایده کاربردی جدید جهت استفاده از نور مخفی در سقف

امروزه با گسترش هرچه بیشتر صنعت نورپردازی محصولات و متود‌های متنوعی به بازار روشنایی عرضه شده‌اند و هرکدام به نحوی به زیبایی هزچه تمام تر نقش خود را ایفا می‌کنند. یکی از این متودها که در سال 2021 ترند بوده و مورد توجه بسیاری از کارشناسان نورپردازی قرار گرفته است نور مخفی سفف می‌باشد.

نور مخفی سقف تکنیکی است که در آن چشمه‌های نور به گونه ای نصب می‌شوند که نور ساطع شده از آن‌ها به صورتی بازتابی باشد و خود منبع نور از دید ناظر پنهان باشد.

برای استفاده از تکنیک نورپردازی با نور مخفی می‌توان از طیف گسترده‌ای از محصولات روشنایی استفاده کرده رایج ترین چشمه‌های نور مورد استفاده این متود شامل ریسه ال ای دی، ریسه شلنگی، ریسه اس ام دی و حتی گاهی چراغ‌های سقفی می‌باشد که غالبا بر روی سقف کاذب قابل نصب می‌باشند.

در ادامه به 30 ایده جدید و کاربردی در مورد نورپردازی سقف میپردازیم :

 

 1. راهنمای عناوین مقاله

  استفاده از نور ملایم در نورپردازی سقف

برای ایجاد فضایی ملایم و پر آرامش مثل اتاق انتظار یا سالن غذا خوری بهتر است، از نور مخفی با رنگ‌های ملایم استفاده کنید تا حس آرامش بیشتری به افراد القا شود و فضا لوکس‌تر از آن چیزی که هست به نظر برسد.

 

 1. نورپردازی راهرو‌های کم نور با نور مخفی

نورپردازی راهرو‌های کم نور با نور مخفی

اگر دغدغه نوپردازی راهرو‌ های کم نور خود را دارید بهترین گزینه برای این محل نور پردازی با استفاده از نور مخفی است؛ از آنجایی که در تکنیک نور مخفی چشمه‌های روشنایی نور را مستقم به سوژه نمی‌تابانند باعث آزردگی چشم و کاهش دید نمی‌شوند و البته برای راهرو‌هایی که دسترسی به نور طبیعی ندارند بیشترین شباهت به نور طبیعی را ایجاد می‌کنند و از هر متود دیگری مناسب تر می‌باشند.

 

 1. استفاده از رنگ روشن نور در نورمخفی سقف

استفاده از رنگ روشن نور

اگر از سبک نور مخفی سقف در منزل مسکونی خود و یا محیطی که زمان زیادی را در آن می‌گذرانید استفاده می‌کنید. پیشنهاد ما این است که از رنگ نور‌های تند مثل قرمز و بنفش استفاده نکنید زیرا این تناژ رنگی به سرعت شما را خسته می‌کند و برایتان کسالت بار می‌شود.

 

 1. استفاده از نور مخفی در سقف پذیرایی

نورپردازی سقف کاذب پذیرایی

از هر سبک نور پردازی که برای سالن خانه خود استفاده می‌کنید لازم است حتما قسمتی را با نور مخفی زینت دهید تا خانه شما رنگ و رویی دیگر بگیرد و زیبایی آن دو چندان شود. به خصوص اگر سالن شما کوچک باشد شما می‌توانید با مشورت با کارشناسان نورپردازی با استفاده از نور مخفی، ابعاد سالن پذیرایی را بسیار بزرگ‌تر نشان دهید.

جهت اطلاعات بیشتر در این مورد پیشنهاد می کنیم مقاله نورپردازی داخلی ساختمان را مطالعه کنید.

 

 1. هماهنگی رنگ نور با رنگ غالب مبلمان پذیرایی

هماهنگی رنگ نور با رنگ غالب مبلمان پذیرایی

سعی کنید با توجه به رنگ وسایل و مبلمانی که در فضای پیرایی قرار دارد و یا رنگ دیوار‌های آن، رنگ منابی برای پرتو‌های نور مخفی انتخاب کنید تا بین نور و مبلمان و فضا ارتباط کافی برقرار شده و سالن پذیرایی حالت همگن و یکنواخت داشته باشد.

 

 1. استفاده از گچ بری همراه نور مخفی سقف

یکی از بهترین ایده‌ها برای استفاده از نور مخفی درسقف، استفاده از گچ بری در کنار آن و یا قرار دادن نور مخفی در گچ بری می‌باشد. این آیتم در کنار نور مخفی جلوه چشم نوازی به خود می‌گیرد و به طور کامل زیبایی و ظرافت خود را نمایان می‌کند.

مقاله نورپردازی سقف اطلاعات خوبی در این مورد به شما می دهد.

 

 1. نورپردازی مینیمال سقف پذیرایی

اگر طرفدار سبک مینیمال هستید به راحتی با استفاده از نور مخفی می‌توانید فضایی به سبک مینیمال برای خود ایحاد کنید. با استفاده از شیار‌هایی که در سقف قرار داده می‌شود ریسه‌های ال ای دی در آن قرار می‌گیرد و نور را بدون دیده شدن منبع آن به نمایش می‌گذارد و با حالت خطی که ایجاد می‌کند سبک مینیمال را به سالن پذیرایی شما می‌آورد.

 

 1. ترکیب نورپردازی مخفی سقف آشپزخانه با چراغ های ادیسونی

نورپردازی مدرن آشپزخانه

لوستر‌هایی با لامپ‌های ادیسونی در کنار نور سقفی آذین شده با نور مخفی می‌تواند بهترین نمونه از نور پردازی مدرن 2021 باشد چشم هر بیننده ای را به خود جلب کند. همچنین برای لوستر های خود میتوانید از لامپ لوستری استفاده کنید که نور بسیار مناسبی به شما می دهد.

 

 1. ترکیب نور مخفی و هالوژن در سقف اشپزخانه

نور مخفی به طور کلی جنبه تامین نور و نورپردازی عمومی ندارد و استفاده از آن بیشتر به عنوان زیبایی بخشی به محیط و حالت دکوراتیو می‌باشد، در آشپزخانه نیز یکی از مناسب ترین ایده‌ها این است که حاشیه آشپزخانه به وسیله نور مخفی و سقف با استفاده از چراغ هالوژن سقفی نورپردازی شود تا هم تامین نور و هم زیبایی آن حفظ گردد.

 

 1. ترکیب چراغ آویز و نور مخفی سقف

از دیگر زوج‌های پرطرفدار در نورپردازی که در سبک‌های مینیما و مدرن نیز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد قرار دادن چراغ‌های آویز در کنار نور مخفی‌هایی با رنگ‌های متنوع است که مکان‌های متعددی قابل اجرا می‌باشد.

 

 1. استفاده از نور مخفی و لوستر در سقف اتاق خواب

استفاده از نور مخفی و لوستر در اتاق خواب

با در نظر گرفتن این مسئله که اتاق خواب محل استراحت افراد می‌باشد و در آن به فضایی آرامش بخش احتیاج دارند، بهتر است با تابش ملایم نور‌مخفی متناسب با رنگ مبلمان اتاق فضایی لطیف در آن ایجاد کرد البته همانطور که پیش تر هم به این نکته اشاره شد، ایده نوپردازی با چراغ مخفی در اتاق خواب تنها جلوه زینتی دارد و برای تامین نور کافی در آن خوب است از لوستر‌هایی استفاده شود که نور را از بالا به پایین پخش می‌کنند.

 

 1. استفاده از نورپردازی کلاسیک در سقف اتاق خواب

نورپردازی کلاسیک اتاق خواب

نام سبک کلاسیک عموما رنگ‌های تیره را به ما یاد آور می‌شود و به همین منوال اگر اثاثیه شما نیز به رنگ‌های تیره می‌باشد با به کار بردن رنگ نور‌مخفی های گرم در نورپردازی اتاق خواب خود اتاق شما به خوبی نشان دهنده یک دکوراسیون کلاسیک خواهد بود.

 

 1. نورپردازی سقف کاذب طرح دار اتاق خواب

نورپردازی سقف کاذب طرح دار اتاق خواب

اگر سقف کاذبی که برای نصب نور مخفی‌ها بر روی آن استفاده می‌کنید دارای طرح و عناصر زیبایی است، از کنار آن‌ها عبور نکنید!

نور مخفی‌ها را طوری تنظیم کنید تا با تابیدن به آن‌ها ظاهری لوکس و شیک به اتاق خواب شما بدهد.

همچنین میتوانید در کنار نور مخفی از پنل 60*60 در سقف کاذب خود استفاده کنید.

 

 1. نورپردازی حاشیه سقف اتاق خواب

نورپردازی حاشیه اتاق خواب

حاشیه سقف اتاق خواب به خصوص اگر سقف بلندی داشته باشد تاریک‌ می‌ماند و حتی با بهترین مبلمان‌ هم این تاریکی‌ها به عنوان یک نقطه ضعف در دکوراسیون به شمار می‌آید. با استفاده از تکنیک نورپردازی حاشیه سقف اتاق خواب با نور مخفی نه تنها می‌توانید این نقاط تاریک را از بین ببرید بلکه می‌توانید ظاهری تکرار نشدنی برای اتاق خود به ارمغان بیاورید.

 

 1. بزرگ تر کردن فضای خانه با نور مخفی

چشمه‌های نور با شار نوری بالا اما استاندارد فرمولیست که فضای خانه را تا چندین برابر بزرگ تر می‌کند؛ به خصوص اگر نور‌های مخفی استفاده شده گوشه‌های سقف را تحت پوشش قرار دهند و مرز بندی دیوار‌ها را از بین ببرند و آن‌ها را کمرنگ کنند.

 

 1. استفاده از نور مخفی سقف در فضای تیره تر

نور مخفی در فضای تیره

اگر بیشتر مبلمان و رنگ دیوار‌های خانه یا فضایی که قصد نورپردازی آن را دارید تیره است بهتر است از رنگ نور‌هایی استفاده کنید که فضا را از حالت تیره و افسرده خارج کنند اما رنگ غالب را بر هم نزنند برای این امر بهترین گزینه استفاده از نور مخفی است که نوری ملایم با تابش لطیف ارائه می‌دهد و به خوبی نیاز شما را در این زمینه برطرف می‌سازد.

 

 1. تامین نور با نور مخفی سقف در مکان های دنج

به طور کلی عموما از نور مخفی برای تامین نور و نورپردازی عمومی استفاده نمی‌شود و بیشتر حالت تزئینی دارد اما اگر محیط تحت نورپردازی دارای فضایی نسبتا تاریک و دنج مثل محیط‌های کافه‌های هنریست بهترین گزینه برای سبک نور پردازی استفاده از لایه‌های مختلف نور مخفی است تا هم نور تامین شود و هم دکوراسیون زیبایی داشته باشد.

 

 1. ایجاد فضای صمیمی با استفاد از نور گرم در نور مخقی سقف

در نورپردازی فضا‌هایی مثل سالن پذیرایی و اتاق نشیمن که افراد در کنار هم به گپ و گفت می‌پردازند لازم است نوری با رنگ‌های گرم وجود داشته باشد تا فضا را صمیمی‌تر و دوستانه تر کند. بهترین روش تامین نور گرم این محیط‌ها را می‌توان استفاده از تکنیک نور مخفی نام برد که همراه چراغ سقفی توکار به بهترین شکل فضایی گرم و صمیمی برای شما تداعی خواهند کرد.

 

 1. تابش نور مخفی سقف از داخل و بیرون کناف

اگر زمانی که در تامین روشنایی محل مورد نظر خود از روشنایی بیرونی و خارج از کناف مثل لوستر استفاده می‌کنید حتما در کنار آن نور مخفی از داخل کناف به بیرون بتابانید تا محیطی دلنشین تر داشته باشید.

 

 1. استفاده از نور مخفی بنفش در سقف

استفاده از نور مخفی بنفش

نور مخفی در رنگ‌های مختلفی قابل استفاده است و هر رنگ آن از لحاظ روتنشناسی تاثیرات مختلفی بر روان افراد دارد.

از این روی نور بنش نیز یکی از این رنگ‌هاست که از ترکیب دو طیف رنگ زرد آبی نور به دست می‌آید القا کننده حس خلاقیت و همچنین حس اشرافی‌گری می‌باشد با این حال استفاده از آن برای منازل مسکونی پیشنهاد نمی‌شود اما استفاده از نور مخفی بنفش در مکان‌هایی که مربوط به سرگرمی هستند مثل شهربازی‌ها و یا فروشگاه‌های لوازم لوکس بسیار انتخاب مناسبی می‌باشد.

مقاله نورپردازی مغازه را حتما مطالعه کنید.

 

 1. بازتاب تابش نورمخفی کناف در سرامیک

بازتاب تابش نورمخفی کناف در سرامیک

یکی از راه‌های تامین نور این است که محیط را با رنگ‌های روشن رنگ آمیزی کنید و یا به دیگر سخن از بازتاب نور استفاده کنید تا چشمه‌های نور کمتری مورد نیاز باشد. اگر از نور مخفی با رنگ‌های روشن استفاده می‌کنید و سرامیک‌های شما نیز به رنگ سفید می‌باشد، تامین نور در کنار فضای دلپذیر برای شما رقم خواهد خورد.

 

 1. استفاده از نور مخفی‌های کوچک در محیط‌های پرنور

نور مخفی‌های کوچک در محیط‌های پر نور

نور‌های مخفی نه تنها در محیط‌هایی با نور کم قابل استفاده هستند و رخ نمایی می‌کنند بلکه در محیط‌هایی پر نور حتی در کنار پنجره‌هایی که حجم زیادی از نور طبیعی از آن‌ها عبور می‌کند، قابل استفاده هستند و به شدت فضا را مدن نشان می‌دهند.

 

 1. استفاده از نور مخفی در سقف حمام

نور مخفی در حمام

اگر به دنبال سبک جدیدی برای دیزاین حمام خود هستید پیشنهاد می‌کنیم استفاده از نور مخفی ضد آب را در دستور کار خود قرار دهید و فضایی جدید و تکرار نشدنی برای خانه خود ایجاد کنید.

 

 1. نور مخفی سقف با رنگ زرد

نور مخفی با رنگ زرد

این نور از ترکیب دو طیف قرمز سبز به وجود می‌آید و باز هم بنا بر پیشنهاد روانشناسان بهتر است در منازل مسکونی از این رنگ نور استفاده نشود. البته لازم به ذکر است رنگ مور زرد منظور کاملا رنگ زرد است نه نور رنگ آفتابی که بسیاری از ما در خانه‌هایمان از آن استفاده می‌کنیم.

استفاده از نور مخفی زرد رنگ، در رستوران‌ها و کافه‌ها بسیار مناسب است و موجب افزایش اشتها می‌شود پس اگر در این فضا‌ها مشغول به کار هستید پیشنهاد می‌کنیم حتما از این رنگ نور مخفی در دکوراسیون محیط استفاده کنید.

 

 1. استفاده از نور مخفی در سقف‌های بلند

بسیاری از خانه‌‌ها دارای سقف‌های بلندی هستند که سبب شده نور پردازی خانه سخت شود و خانه‌ حالت ناهنجار به خود بگیرد. برای رفع این مشکل می‌توان با استفاده از کناف و نصب نور مخفی‌های متناسب با رنگ محیط بر روی آن فضا را بسیار دلپذیر تر از سابق ساخت.

 

 1. استفاده از نورمخفی سقف در سرویس بهداشتی

نورمخفی در سرویس بهداشتی

از دیگر مکان‌هایی که اخیرا استفاده از نور مخفی با رنگ‌های روشن در آن استقبال شده است سرویس‌های بهداشتی می‌باشد. پیشنهاد ما به شما استفاده از نور مخفی در قسمت‌هایی از سقف است که بالای آیینه و یا روشویی قرار می‌گیرد.

همچنین میتوانید از مهتابی دیواری نیز در بالای آینه دستشویی و روشویی خود استفاده کنید که نور مناسبتری داشته باشید.

 

 1. ایجاد تضاد در نورپردازی با نور مخفی سقف

استفاده از تضاد رنگی یکی از متود‌هایی است. که بسیاری از نورپردازان به آن علاقمند هستند و با استفاده از این سبک فضاهایی خارق‌العاده خلق می‌کنند اما اگر شما هم قصد نورپردازی به سبک تضاد در نور مخفی را دارید پیش از هرچیز با کارشناس نورپرداز مشورت کنید تا این تضاد‌ها اثر سوء بر روی دکوراسیون نداشته باشد.

 

 1. استفاده از نور مخفی قرمز در سقف

استفاده از نور مخفی قرمز

یکی از گرم ترین طیف‌های رنگ نور همین رنگ قرمز می‌باشد که حس اضطراب را به افراد القا می‌کند. استفاده از این رنگ نیز به هیچ عنوان در منازل مسکونی توصیه نمی‌شود اما استفاده از نور مخفی قرمز رنگ، در مکان‌های پر هیجان و ملزوم به القای حس ترس به مخاطب مثل اتاق فرار، ایده‌ای ناب می‌باشد.

 1. استفاده از نور مخفی آبی در لایه تزئینی

استفاده از نور مخفی آبی در لایه تزئینی

اگر مقصود شما القای حس سرما به افراد است. به جد بهترین گزینه برای شما استفاده از نور مخفی آبی در لایه تزئینی نورپردازی می‌باشد. مکان‌هایی مثل بستنی فروشی‌ها می‌تواند از دیگر گزینه‌های استفاده از نور مخفی آبی باشد.

 

 1. استفاده از نور مخفی سبز در سقف مکان های مذهبی

استفاده از نور مخفی سبز

نور سبز همواره نماد فضای معنوی بوده و به خصوص در معماری مساجد و اماکن مذهبی کاربرد گسترده ای داشته است و این رنگ نور مخفی حس آرامش را به ناظر القا می‌کند. اما به دلیل آن که رنگ آن باقی رنگ‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد پیشنهاد ما به شما این است که در منازل مسکونی از این رنگ نور استفاده نکنید.

 

قیمت کناف یا باکس نور مخفی سقف

اگر می‌خواهید بدانید هزینه کنافی که نور مخفی بر روی آن سوار می‌شود چه میزان است باید چند نکته را در نظر داشته باشید.

یک این‌که وابسته به طرح استفاده شده در کناف قیمت آن متغیر می‌باشد و طبیعتا هرچه ساده تر باشد قیمت آن نیز نازل تر می‌باشد.

نکته دوم این‌که برای اندازه گیری فضای مطلوب جهت کناف کاری بایستی محیط فضا مورد اندازه گیری قرار گیرد و مساحت آن لازم به اندازه گیری نیست. در نتیجه با توجه به افزایش طول کناف کاری قیمت آن نیز بیشتر خواهد شد.

 

جمع بندی:

در این مقاله سعی کردیم تمام ایده های جالب و جدیدی که در سال 2021 در زمینه نور مخفی سقف مورد استفاده قرار میگیرد را به شما معرفی کنیم امیدواریم که از خواندن این مطلب استفاده کافی را برده باشید.

در انتها اگر به مطالب عمومی نورپردازی علاقه دارید به شما پیشنهاد می کنیم که مقاله نورپردازی نمای ساختمان را نیز بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *