نورپردازی و روشنایی

روانشناسی رنگ نور آبی

رنگ آبی را باید سرد ترین رنگ طیف نور مرئی دانست. این رنگ نور علارغم دمای رنگ نور و انرژی بالایی که دارد،به علت شباهت آن به رنگ دریا و آسمان به صورت روانی رنگی سرد قلمداد می گردد.

 

طیف رنگ نور آبی

رنگ آبی، رنگ سردی است و لذا در انسان حالت سرما را تشدید می کند. نور آبی را باید در مکان هایی استفاده کرد که نیاز به احساس آرامش یا احساس سرما داریم. نور آبی خالص رنگی پرقدرت دارد.، لذا استفاده از رنگ خالص آبی در مقایسه وسیع می تواند کمی خسته کننده باشد.لذا برای استفاده از نور آبی به صورت غالب تا جای ممکن است. می بایست کمتر از رنگ خالص آن استفاده کرد و از ترکیبات کم آن با رنگ های حوزه خود بهره برد.شبیه همان چیزی که در تصویز زیر از آسمان آبی مشاهده می کنید.

طیف نور آبی طبیعی آسمان

نور آبی همچنین می تواند در آب نما ها استفاده کرد.البته باز هم توصیه می شود کمتر از رنگ خالص آن استفاده کرد و بهتر است از ترکیب آن با کمی سبز یا سفید استفاده کرد.

رنگ آبی رنگی است که در موجودات زنده به ندرت دیده می شود، یا به هنگام مریضی ایجاد می گردد.لذا استفاده از ترکیبات رنگی آبی بر روی موجودات زنده و یا در شرایط خاص ممکن است باعث ایجاد حس فساد یا مریضی شود ،یا حتی در مواردی باعث ایجاد حس بی روحی و وحشت گردد.

نور آبی اگر به صورت پس زمینه و به مقدار کم مورد استفاده قرار گیرد،می تواند باعث تقویت تاثیر نور های دیگر شود، چرا که نوری به شدت سرد است و سرمای آن باعث می شود رنگ های دیگر (خصوصا رنگ های گرم) به خوبی جلوه کنند.

پیشنهاد می کنیم مقاله نورپردازی داخلی ساختمان را بخوانید تا بتوانید یک رنگ نور مناسب برای نورپردازی محل سکونت خود استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.